Đula, grad cveća i termalnih voda

Đula

je jedan od najpoznatijih banjskih gradova u Mađarskoj i  jedan od najstarijih termalnih centara. Od Beograda je udaljena  350 km, a od rumunske granice samo 5km. Ukoliko izaberete  manji granični prelaz  između Srbije i Mađarske, izbeći ćete i gužve i plaćanja putarine, pa će vas od Beograda do ovog gradića deliti oko 4 sata vožnje. Ali, imajte na umu da je prelaz Đala otvoren samo za putnička vozila i to  do 19h

Nekada je Banja Đula vrvela od turista iz Jugoslavije,  a iz godine u godinu sve je više ljudi iz Srbije koji se vraćaju po svoju dozu zdravlja i uživanja.  Glavni razlog zašto je Đula poznata turistička destinacija leži u lekovitoj termalnoj vodi koja  izbija iz dubine od preko 2000 metara i dostiže temperaturu od čak 72ºC. Ali, Đula je više od banje.

Izgled grada definišu prirodne vode, reka Beli Kereš, kanal Eleviz (prepun šetača i pecaroša) i venac jezera koji obuhvataju grad, pa je Đulu moguće obići i sa čamca. Đula je grad na vodi i grad koji voli vodu, jer ćete u samom centru videtu puno fontana, što velikih što malih.

Đulu u Mađarskoj još zovu i „grad cveća i drveća“, jer je dva puta osvojila glavnu nagradu takmičenja „Mađarska u cveću”. Ovu titulu Đula lepo nosi i čuva: na svakom koraku ćete naići na oaze zelenila, male ili velike vrtove prepune raznobojnog cveća i sve vreme ćete koračati među drvećem.

Tvrđava Đula

Zaštitni znak ovog grada je Tvrđava Đula, jedina neoštećena ciglana tvrđava Srednje Evrope. Izgrađena od crvene opeke i u službi odbrane hrišćanstva od Turaka, ona čuva atmosferu srednjovekovnog grada.
Tu se i danas može videti soba turskog sandžakbega, odmah do sobe mađarskog velomože, dobiti potkovica  koju će vam na licu mesta iskovati stari kovač, obići prostorije koje su služile kao zatvor, ali i sprave za mučenje. Tako je nekad bilo, a danas tvrđava pruža i bezbroj mogućnosti za obavljanje raznih priredbi: kapela je pogodna za priređivanje krštenja, svadbi, viteških prijema, konferencija…dok se sa njenog vrha pruža lep panoramski pogled na ceo grad.

Ispred tvrđave se nalazi jezerce, na čijoj se letnjoj pozornici organizuje Pozorište tvrđave sa najboljim predstavama, operama, mjuziklima, baletima, pozorištem lutaka, klasičnom, džez, bluz i narodnom muzikom, kao i narodnim plesom.


Ne leči samo voda, nego i hrana i palinka

Retko koji gurman može odoleti mađarskim specijalitetima: gulašima, paprikašima, kobasicama, kolačima, sirevima, vinima…A uz dobar zalogaj ide i dobra rakija, na mađarskom palinka. U Manufakturi rakije, možete ispratiti korake kako nastaje palinka – od uzgajanja voća, preko destilacije, pa sve do testiranja mnogo puta nagrađivane palinke. Viljamovka iz đulanske manufakture najbolja je mađarska rakija za 2017. , a može se probati i divlja trešnja, lozovača, kajsijevača i rakija od maline. Sve to uz dobro posluženje.

Nezaobilazna stanica za sve ljubitelje slatkiša je „Stogodišnja poslastičarnica“ koja radi još od 1840! Svakakve đakonije ovde možete probati  – čokolade, sladoled, praline, kolače, torte… i sve se to pravi po staroj i dobro čuvanoj recepturi, kao i nekad. U pitanju je druga najstarija poslastičarnica u Mađarskojčiji prostor i dalje odiše atmosferom baroknog stila.

 

Kupanje u dvorcu

Đula je pravi dragulj regije, grad-banja.  Banja „Várfürdo“, ili na engleskom Castle Spa (banja Tvrđave)  je banja sa 5 zvezdica,  a nalazi se,  ni manje ni više, nego u  parku dvorca Almaši.

Nekada dvorac,  a danas muzej, provešće vas kroz istoriju ovog kraja i pokazati kako su nekad živeli grofovi i grofice.  Ali, videćete ne samo luksuzne odaje vlasnika dvorca (radne i spavaće sobe, originalan nameštaj, Žolnai keramiku…), već i odaje za konjušare, opreme i garderobu sobarica i švalja,  kao i kuhinju u kojoj se nekad za gospodare spremalo od hleba, kolača do pauna.  Grof Almaši je bio velika lutalica i sa svakog putovanja bi doneo po neku retku biljku za svoj vrt. Istu aktivnost su nastavili i njegovi naslednici te je tako nastala svojevrsna botanicka basta u kojoj se nalaze i brojni bazeni.

Park dvorca se prostire na veličanstvenih 8,5 ha na kojima su se  smestili Banja „Várfürdo“ i Hunguest Hotel Erkel.  U jedinstvenoj atmosferi na raspolaganju vam stoji 17 bazena, kao i lekovita alkalno-hidrogenkarbonatska-hloridna termalna voda. Ova voda služi u lečenju bolesti lokomotornih organa, reumatskih tegoba, lokalnih neuroloških tegoba, problema stomačne kiseline i ginekoloških upala. Čitav tim lekara, ali i jedno celo krilo, su tu za one kojima je ova termalna voda neophodna za ozdravljenje. A svi oni koji u termalnoj vodi vide izvor uživanja, mogu se relaksirati u brojnim zatvorenim i otvorenim bazenima smeštenim između stogodišnjih stabala i cvetnih vrtova. Tu su bazeni za plivanje, za decu, oni sa gejzirima i masažerima i vodopadima, bazen sa talasima, brze reke i brojni tobogani od kojih je najzanimljiviji tzv krofna tobogan koji ima nagib nagore, pa umesto da po završetku vožnje u vodu uronite, vi ste u stvari iznad vode. Ne kažu za džabe da ovde „svaka kap pruža doživljaj“.

Hunguest Hotel Erkel

Neposredno pored Tvrđave Đula, direktno povezan sa banjom „Várfürdo“, nalazi se hotel Hunguest Hotel Erkel, koji nosi ime slavnog kompozitora  Ferenca Erkela. I u kišnim i hladnim danima neće vam biti hladno, jer u bade mantilu toplim hodnikom možete odšetati do kupališnog kompleksa.

Ovde možete birati između dva krila DÜRER**** ili MUNKÁCSY***,  ali koje god da izaberete čeka vas vrhunska usluga i vrlo prostrane i komforne sobe. Dva restorana služe ukusna jela mađarske i internacionalne kuhinje. Violin bar će vas povesti na vinsko putovanje mađarskim regijama, dok ćete u hotelskom Harmony Wellness centru naći pravi mir i opuštanje u saunama i masažama. Hotel je dobar i za organizovanje konferencija i team buildinga, jer ima dve konferencijske sale i veći broj sekcijskih sala.

Fotografija: Miss Stills Photography / Tijana Janković-Jevrić.